Agregaty polecane do celów uprawowych

Czynników, które mają wpływ na wielkość zbiorów, jest bardzo wiele, jednak jednym z ważniejszych jest sposób i jakość przygotowania gleby pod zasiew. Czasy kiedy do prac tych używało się do tego narzędzia napędzane siłą zwierząt i ludzkich rąk minęły bezpowrotnie – nowoczesne gospodarstwa rolne wykorzystują dziś coraz bardziej wydajne agregaty uprawowe. Dowiedz się więcej na ich temat.

Czym jest agregat uprawowy?

Agregaty uprawowe należą do najważniejszych urządzeń na wyposażeniu każdego gospodarstwa rolnego – głównym ich zastosowanie jest rozdrabnianie i spulchnianie gleby, dzięki czemu poprawie ulegają jej stosunki powietrzno-wodne. Innymi słowy – gleba przygotowana z użyciem agregatu staje się lepszym środowiskiem do rozwoju i wzrastania roślin uprawnych. Agregat może być również wykorzystywany do innych zadań, takich jak mieszanie gleby z nawozem.

Szeroki wybór agregatów uprawowych od takich producentów jak Expom, Kongskilde czy Kverneland znajdziemy w ofercie firmy Agromarket Jaryszki.

Jakie są rodzaje agregatów uprawowych?

Dostępne na rynku agregaty uprawowe można podzielić na kilka kategorii.

  • Agregaty proste – wyposażone są w proste narzędzia, np. zęby czy talerze, przy pomocy których dokonuje się rozdrabniania, kruszenia i obracania gleby. Nie mają one innych zastosowań.
  • Agregaty złożone – zgodnie z nazwą składają się z dwóch maszyn odgrywających różne role przy uprawie. Zaliczamy do tej kategorii agregaty uprawowo-siewne, które w pierwszej kolejności przygotowują ziemię, a następnie dokonują wysiewu.
  • Agregaty bierne – nie posiadają napędu, oddziałują na glebę wyłącznie dzięki faktowi, że są ciągnięte przez ciągnik. Wykorzystywane są na ziemiach lekkich, mogą współpracować z ciągnikami o mniejszej mocy, najlepsze efekty dają przy prędkości nie większej, niż 10 km/h
  • Agregaty czynne – wyposażone są w mechanizm napędowy, który musi zostać podłączony do wału odbioru mocy ciągnika. Przeznaczone do pracy z ciągnikami o dużej mocy i przy niższych prędkościach, za to doskonale spiszą się na ziemiach ciężkich i mocno zbrylonych.

Do agregatów uprawowych zaliczamy takie maszyny jak pługi, brony talerzowe, kultywatory oraz glebogryzarki.

Jaki agregat wybrać?

Nie ma agregatu uprawowego, który byłby uniwersalny i dobrze sprawdzał się w dowolnych warunkach – każdy z nich ma swoje atuty oraz mankamenty. Przy wyborze maszyny ważne jest wzięcie pod uwagę warunków glebowych, a także możliwości posiadanego ciągnika – jeśli nie jest on w stanie zapewnić niezbędnej mocy, połączenie go z agregatem nie przyniesie żadnego pozytywnego skutku. Warto również wziąć pod uwagę koszty eksploatacji agregatu. Choć agregaty proste pozwalają szybciej jeździć po polu, to jednak wykonują jedynie jedno zadanie – tymczasem złożone pozwalają wykonać co najmniej dwa. To przekłada się na niższe koszty pracy.

Leave a Comment