Drzwi z płyty HDF

Płyta HDF to płyta pilśniowa o znakomitych właściwościach. Niezwykle często wykorzystywana jest do produkcji drzwi. Wykonane z niej drzwi są bowiem wyjątkowo trwałe, a jednocześnie pozostają tanie. Płyta HDF to wysokojakościowy zamiennik drewna, który cechuje się jeszcze większą gęstością niż lite drewno.

Drzwi przeważnie tworzone są z drewna klejonego lub litego. Tak wykonane są jednak niezwykle ciężkie, przez co zbyt często ulegają wypaczaniu. Coś za coś. Chcąc drewnianych drzwi trzeba liczyć się z ich ciężarem i problemem z wypaczaniem. Doskonałą alternatywa dla drewnianych drzwi będą modele wykonane z płyt pilśniowych: MDF lub HDF.

Płyta HDF (z angielskiego High Density Fibreboard) to materiał o wysokiej gęstości 850 kg/m3 (znacznie wyższy od litego drewna). Dzięki takiej gęstości płyta HDF gwarantuje wyjątkową trwałość, twardość, a także odporność na wszelkie mechaniczne uszkodzenia i jakikolwiek nacisk.

Płyta HDF powstaje w wyniku rozcierania włókien zrębków drewnianych, które umacniane są i klejone ze sobą żywicą. Tak powstała mieszanka zostaje ściśnięta ze sobą i poddana wysokiemu ciśnieniu i bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu powstaje solidny materiał, który zapewnia trwałe drzwi, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Płyta pilśniowa HDF wynaleziona została przez Williama Masona w latach 20-tych XX wieku. Mason był założycielem firmy produkującej drzwi, która uznana była jako liter w swojej branży. Płyta HDF wykorzystywana była początkowo jako tańszy zamiennik drewna, ale niezwykle szybko zyskała popularność i została wykorzystywana w roli boazerii z wytłoczeniami i w brązowym kolorze. Miała za zadanie imitować drewno naturalne.

Płyta HDF posiada sporą wytrzymałość mechaniczną, a jednocześnie jest giętka, dzięki czemu staje się idealnym materiałem służącym produkcji różnego rodzaju drzwi. Materiał ten cechuje się także dobrą izolację termiczną, co przyczynia się do utrzymania we wnętrzu domu odpowiedniej temperatury. Płyta HDF zapewnia też właściwą izolację akustyczną. Jest to możliwe dzięki wysokiej gęstości.

Leave a Comment