Jak powstają wytłoczki plastikowe?

Wytłoczki plastikowe nadają się do pakowania różnych towarów. Można do nich wkładać zabawki, dekoracje, elektronikę lub kosmetyki. Różnią się wielkością i kształtem, a także sposobem zamykania. Te praktyczne akcesoria pozwalają zapewnić bezpieczeństwo delikatnych produktów w trakcie ich przechowywania i transport -owania. W dzisiejszym artykule opowiadamy o tym, jak powstają wytłoczki z tworzyw sztucznych!

Z czego zrobione są wytłoczki i jak wyglądają?

Opakowania blistrowe wykonane są z wytrzymałego tworzywa. W produkcji wykorzystuje się transparentną folię PET, która jest podatna na formowanie. Twarda folia zabezpiecza przed zgnieceniem lub zabrudzeniem. Powstają z niej opakowania nadające się do recyklingu, co pozwala znacznie odciążyć środowisko naturalne. Ważną cechą plastikowych wytłoczek jest także różnorodność. Pozwala ona na dopasowanie kształtu do pakowanych produktów. Charakterystyczne też są sposoby otwierania i dodatkowe elementy opakowań. Przykładowo, Producent opakowań z tworzyw sztucznych DreamFast ma w swojej ofercie wytłoczki plastikowe w formie blistra sklejonego z kartonem, z dwóch zgrzanych kawałków tworzywa, blistra z zagięciami oraz blistra zamykanego.

Proces produkcji wytłoczek plastikowych

Opakowania blistrowe powstają w procesie termoformowania, inaczej nazywanego formowaniem próżniowym. Zastępuje inną popularną metodę przetwórstwa – wtryskiwanie. Termoformowanie to dwuetapowy proces przetwórczy – najpierw półfabrykat jest ogrzewany, a następnie kształtowany w formie. Z płaskiej folii podgrzanej powyżej temperatury plastyczności wyciskane są pożądane kształty. Są one dopasowane do wielkości i kształtu konkretnego produktu. Formowanie odbywa się w komorze podciśnieniowej. Twarde tworzywo PET wykazuje odporność na zmianę temperatury w odpowiednim zakresie i nie traci swoich właściwości na skutek procesu przetwórczego. Wykorzystywane są do tego specjalne formy odporne na wysoką temperaturę. Po ostudzeniu opakowania mogą być znakowane np. przy pomocy lasera. Gotowe wytłoczki blistrowe można też zadrukować lub wyposażyć w kartoniki. Opakowania blistrowe służą do ekspozycji i ochrony drobnych lub delikatnych przedmiotów. Powstają w procesie podgrzewania i umieszczania folii PET w specjalnie przygotowanych formach.

Leave a Comment