Jak wózki autonomiczne pomagają w utrzymaniu właściwej logistyki wewnątrzzakładowej?

Wykorzystywanie wózków autonomicznych, nazywanych także robotami AMR, okazuje się bardzo przydatne w celu utrzymania odpowiedniej logistyki wewnątrzzakładowej. Stosowanie tych nowoczesnych urządzeń umożliwia bowiem zachowanie porządku oraz bezpieczeństwa w halach magazynowych i produkcyjnych, ale nie tylko. W poniższym artykule podpowiadamy, w jaki sposób wózki autonomiczne pomagają zachować właściwy przebieg procesów logistycznych w przedsiębiorstwie.

Obecnie bardzo często można spotkać się z pojęciem logistyki 4.0. Przemysł stale się rozwija, a aktualnie dużym zainteresowaniem w jego obszarze cieszą się wózki autonomiczne. Ich wykorzystywanie pozwala zwiększyć wydajność różnych działań, a także przyspieszyć wszystkie prace. Pracownik firmy Pro Assem, zajmującej się projektowaniem oraz budową maszyn i linii montażowych, mówi: Wózki autonomiczne są samoobsługowe, w związku z czym umożliwiają dużą oszczędność. Nie trzeba bowiem zatrudniać tak dużej liczby pracowników jak w przypadku klasycznych wózków widłowych. Wystarczą specjaliści do zaprogramowania i kontrolowania stanu technicznego pojazdów. Zgodnie z założeniami przemysłu 4.0, roboty AMR można zintegrować z nadrzędnym systemem sterującym produkcją i komputerami sterującymi liniami produkcyjnymi, co dodatkowo przyspiesza procesy logistyczne w firmie.

Zastosowanie wózków autonomicznych w procesach logistycznych

Zastosowanie wózków autonomicznych w procesach logistycznych wewnątrz firmy ma bardzo duże znaczenie. Umożliwiają one osiąganie licznych sukcesów, wpływają pozytywnie na wszelkie działania realizowane przez przedsiębiorstwo. Roboty AMR nie wywołują żadnych przestojów, ponieważ mogą pracować bez przerwy, nawet przez kilka zmian, w przeciwieństwie do człowieka.

Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się autonomiczne wózki transportowe zintegrowane z nowoczesnymi systemami informatycznymi ERP. Pozwalają one na sprawniejsze i lepsze realizowanie wielu działań logistycznych. Przydają się zarówno w zakresie produkcji, jak i magazynowania. Urządzenia stanowią bardzo ważne elementy współczesnego przemysłu.

Zalety robotów klasy AMR

Roboty klasy AMR są nowoczesnymi urządzeniami, świetnie spełniającymi oczekiwania, stawiane przed współczesnymi przedsiębiorstwami. Wózki automatyzują liczne procesy, co zdecydowanie przekłada się na korzyści firm. Poruszają się one po określonych wcześniej trasach, są w stanie wykryć i ominąć przeszkodę. Jeśli nie jest to możliwe, zatrzymują się i czekają na wznowienie pracy. Dzięki temu na halach magazynowych czy produkcyjnych zostaje zachowany porządek. Wózki przyczyniają się również do zwiększenia bezpieczeństwa.

Leave a Comment