Jak zachęcić dziecko do czytania?

Korzyści płynące z czytania książek

Czytanie książek to wspaniała pasja z której wynika wiele korzyści. Regularne czytanie pozwala się odstresować, poprawić pamięć, rozwinąć wyobraźnię. Książki mogą stać się także źródłem inspiracji, czytanie pozwala się skupić i zapomnieć o problemach przynajmniej na chwilę. Warto czytać aby poszerzać zasób słownictwa, stymulować mózg i zdobywać nową wiedzę. Zdecydowanie warto czytać i warto zachęcać do tego swoje pociechy. Co jednak zrobić, aby dziecko polubiło książki i chciało zagłębiać się w historie przez nie przedstawiane? Podpowiadamy.

Kilka sposobów na zachęcenie dziecka do czytania

Przede wszystkim warto zacząć zachęcać malucha do książek od najmłodszych lat. Jeśli jesteś rodzicem malucha, na pewno nie masz dużej ilości czasu wolnego. Warto jednak w przypadku zaistnienia takiej możliwości sięgnąć po książkę dla siebie. Dzieci obserwują dorosłych i starają się ich naśladować. Jeśli maluch zauważy, że książki interesują rodziców, prawdopodobnie sam będzie chciał po nie sięgać.
Jeśli chcesz zachęcić dziecko do książek, pamiętaj o tym, aby umożliwić maluchowi wybór. Umiejętność podejmowania własnych wyborów jest bardzo ważna i potrzebna. Jeśli dziecko będzie miało możliwość wybrania książki, którą mu przeczytasz, chętniej wysłucha opowiadanej historii i będzie kojarzyło książki z czymś przyjemnym, dającym rozrywkę.
Kolejnym sposobem jest użycie własnej kreatywności. Warto kupić książki dla dzieci z obrazkami, bez napisów. Dzięki temu będziecie mogli wspólnie przeglądać kolejne karty i opowiadać własną historię. To bardzo dobre ćwiczenie na rozwój wyobraźni i kreatywności, które stymuluje mózg. Maluch będzie dzięki temu kojarzył czytanie z czymś zabawnym i przyjemnym. Warto także używać możliwości swojego głosu, aby za każdym razem czytać inaczej tą samą opowieść. Intonacja głosu ma bardzo dużą moc, którą warto wykorzystać.
Jeśli jesteś molem książkowym, na pewno wiesz, jak przygnębiające i irytujące potrafi być czytanie opowieści, która nie jest ani trochę interesująca. Jeśli więc chcesz zachęcić dziecko do czytania, wybieraj książki, które są ciekawe. Na pewno wiesz co interesuje Twoją pociechę. Postaraj się na podstawie tych informacji wybrać odpowiednie książki.

Serie są dobre

Dzieci są ciekawskie, co wie każdy rodzic. Dlatego właśnie uwielbiają oglądać bajki, w których przedstawione są różne historie ich ulubionych postaci. Dorośli lubią seriale i ciekawe serie książek, a dzieci lubią bajki i serie opowiadań. Aby zachęcić malucha do czytania i wzbudzić w nim ciekawość, postaw na ciekawe serie. Jeśli dziecko zainteresuje się jakimś bohaterem, na pewno będzie chciało poznawać jego kolejne przygody. Warto mu to umożliwić i wybierać ciekawe serie dziecięcych powieści. Jeśli Twoje dziecko czasami ogląda bajki, możesz to wykorzystać. W księgarniach bowiem jest wiele opowiadań o bohaterach z popularnych bajek dla dzieci. To dobry sposób na to, aby pokazać dziecku, że czytanie książek jest przyjemne i warto to robić. Jeśli zainteresujesz malucha książkami w najmłodszych latach jego życia, prawdopodobnie także później będzie to dla niego dobra forma rozrywki, którą chętnie wybierze.

Artykuł powstał przy współpracy z https://almaran.pl/

Leave a Comment