Kultowa płyta CD

Płyty CD to nośniki danych, które już niestety straciły na swojej popularności. Wszystko za sprawa ciągle rozwijającej się techniki. Jednak nadal jeszcze wielu z nas korzysta z nich. Służyły głównie do nagrywania dźwięku oraz filmów. Płyty były w każdym domu i samochodzie. To na nich były nagrywane największe przeboje muzyczne. Zapisywano na nich również inne pliki graficzne czy tekstowe, które można było odtworzyć za pomocą stacji CD dawniej obecnej w każdym komputerze. Teraz już niestety rzadko spotykanej, ale nadal można ją zakupić w wersji przenośnej i podpiąć do urządzenia.

Historia płyty CD

Nie wiem czy wiecie , ale płyta CD ma już ponad 40 lat. Jej premiera miała miejsce w 1979 roku. Od tego czasu towarzyszyła niemalże wszystkim ludziom na całym świecie. Ta technologia to jedno z bardzo nielicznych rozwiązań, które jako jedno z nielicznych najdłużej utrzymało się na rynku. Bardzo długo pozostawało ,,na fali” i nie traciło nic na swojej popularności co zdarza się niezwykle rzadko. Pierwsze płyty, które były nagrywane były jednokrotnego nagrania, czyli nie można było z nich skasować utworów i nagrać nowych. Jednak i nad tym pracowano i tak o to w 1997 roku weszły w obieg płyty wielokrotnego użytku. Można było za pomocą odpowiedniego sprzętu nagrać na nich dane, a później w razie potrzeby skasować i zapisać na nich zupełnie coś innego. I to zrewolucjonizowało rynek, sprawiło, że towar ten stał się jeszcze bardziej popularny i sprzedawano go w ilościach przyprawiających o zawrót głowy. Po 2003 roku sprzedaż płyt znacznie zmalała. Zaczął wchodzić nowy format plików MP3. Teraz w dobie internet u i wielu platform muzycznych i filmowych płyta to już historia. Jeszcze oczywiście zdarza się, że posiadamy film na nich czy muzykę i użytkujemy je jednak są to już znikome sytuacje.

Utrzymanie płyt w czystości

Powierzchnia płyt bardzo łatwo ulegała zabrudzeniom i nierzadko także zarysowaniom. Zabrudzenia wynikały z dotykania jej, dlatego mogliśmy na jej powierzchni zaobserwować licznie odbite palce. Oczywiście miało to wpływ na odtwarzanie bo w takich przypadkach płyta się zacinała. Jak można było sobie z tym poradzić? Jeżeli chodziło o zabrudzenia wystarczyło je wyczyścić, z zarysowaniami już niestety nie mogliśmy nic zrobić. Sposobów na czyszczenie płyt CD jest wiele. Oto kilka z nich.

  1. Specjalnie przeznaczone do tego ściereczki. Są ogólnodostępne i wystarczy delikatnie nimi przetrzeć zabrudzoną powierzchnię a będzie lśniła jak nowa.
  2. Płyn do szyb. Jednak nie może on zawierać alkoholu, gdyż jego wysokie stężenie mogłoby uszkodzić płytę. Małą jego ilość nanosimy na miękką szmatkę i delikatnie czyścimy ruchami od środka do krawędzi.
  3. Letnia woda. Jeśli mamy do czynienia z większymi lub lepkimi zabrudzeniami można wsadzić płytę pod bieżącą wodę i delikatnie przecierać szmatką. Jeśli mamy delikatne ekologiczne mydło można go użyć. Po takim czyszczeniu należy bardzo dokładnie wysuszyć płytę i dopóki nie będzie w pełni sucha nie wkładać jej do odtwarzacza.

 

Leave a Comment