Kupowanie samochodu używanego

Samochód w dzisiejszych czasach to niezastąpiony środek lokomocji. Dzięki niemu jesteśmy bardziej mobilni i możemy przemieszczać się w dowolne miejsce o dowolnym czasie. Właściciele aut nie są także zależni od ogólnodostępnej komunikacji miejskiej. Ten kto jeździ samochodem nie wyobraża sobie już życia bez niego. I na pewno nie byłby zachwycony, gdyby musiał przesiąść się na tramwaj, autobus czy rower. Dawniej posiadanie samochodu to był luksus, dzisiaj to standard.

Już zaraz po zdaniu prawa jazdy , a czasem nawet przed młodzi kierowcy przeglądają setki ofert różnych samochodów. Decydując się na zakup używanego samochodu zwracamy uwagę na wiele aspektów. Do najważniejszych z nich należą marka, model, przebieg, rocznik, rodzaj paliwa, silnik. Dopiero później patrzymy na inne detale takie jak kolor lakiery, wykończenie w środku, dodatkowe funkcje. Bardzo istotne jest także czy pojazd jest powypadkowy czy nie oraz ilu miał wcześniej właścicieli i czy był regularnie serwisowany. Czasem okres poszukiwań trwa bardzo długo i nieraz musi upłynąć wiele czasu zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego egzemplarza.

Na co zwracamy uwagę podczas oglądania

Oczywiście jak pojazd jeździ. Czy dobrze odpala, nie szarpie, wszystko sprawnie działa. Wsłuchujemy się także w pracę silnika, aby móc wychwycić mankamenty podczas jego pracy. I tutaj warto skorzystać z opinii mechanika, gdyż większość z nas tak naprawdę nie wie bo niby skąd na co zwrócić uwagę w danym modelu czy roczniku. Od tego są fachowcy, którzy posiadają ogromną wiedzę na ten temat. Teraz większość samochodów nawet tych starszych posiada automatycznie otwierane szyby. To także w dzisiejszych czasach jest już pewnego rodzaju standardem i jednym z kryteriów przy zakupie samochodu. Warto sprawdzić czy mechanizm odsuwania szyb działa. Bo niektóre modele były bardzo awaryjne pod względem elektroniki. Szyby w samochodzie powinny być sprawne i bez problemu odsuwać się i zasuwać, gdyż bardzo ułatwi nam to codzienne jego użytkowanie. Zaglądając do wnętrza zwracamy uwagę na tapicerkę, wycieraczki oraz czy nie wystają żadne kable. Te rzeczy rzucają się nam same w oczy i albo nas zachęcą , albo nie. Samochód ma być sprawny technicznie, ale jego wnętrze i wizualny wygląd także mają znaczenie. Wiadomo iż takie elementy wnętrza jak wycieraczki czy gałkę zmiany biegów możemy sobie spokojnie wymienić na nową jednak to są już dodatkowo poniesione koszty, których kupujący chciałby uniknąć.

 

Zazwyczaj zanim kupimy samochód to oglądamy wiele aut. Porównujemy, zastanawiamy się, kalkulujemy. Czasem jednak można mieć szczęście i zakupić wymarzone auto praktycznie od razu. Podstawowym kryterium zakupu jest także kwota jaką dysponujemy. Jeśli jest ona nie za zbyt duża to czasem ciężko jest znaleźć interesujący nas samochód i nie przekroczyć budżetu. Jednak warto przeglądać ogłoszenia bo szukanie się zazwyczaj popłaca. Czasem można wyhaczyć całkiem atrakcyjną ofertę

 

Leave a Comment