Mamo, mam już rok, pobaw się ze mną.

Gdy nasze dziecko wkracza w etap poniemowlęcy, potrzebuje już innych zabaw niż do tej pory. W odstawkę idą grzechotki, gryzaki, czy pałąki z wiszącymi dzwoneczkami. Teraz dziecko zaczyna przemierzać świat i musimy pokazać mu kilka nowych zabaw.

Mamo, ja chcę sam!

Choć nie pełnym zdaniem, to już możemy usłyszeć takie słowa od naszego dziecka. A jeżeli nie potrafi powiedzieć, to na pewno Ci to pokaże. I warto go posłuchać. Od czego zacząć? Może od najprostszych rzeczy, które dla nas absolutnie nie są zabawą. Bo to, co kryje się pod terminem zabawy dla roczniaka jest tak naprawdę nauką codzienności. I idąc tym tropem, możesz dać dziecku kapcie do założenia, zobaczysz, w jakim skupieniu będzie próbował je założyć na swoje nóżki. Czy mu się uda? To tak naprawdę sprawa indywidualna, na pewno poćwiczenie tej czynności wyjdzie mu na dobre.
Tak samo zabawa z łyżką. Nasyp do jednego pojemnika trochę fasoli czy grochu (suchego), obok postaw pusty pojemnik. Zadaniem dziecka będzie przesypywanie ziaren z jednego do drugiego. Na pewno będzie próbował to zrobić, jak najlepiej potrafi. Dzięki tej zabawie ćwiczy motorykę małą, a zarazem przygotowuje się do samodzielnego jedzenia.

Również przelewanie płynów jest świetną zabawą. Załóż dziecku najlepiej fartuszek malarski, zabezpiecz pokój i daj dwa plastikowe pojemniki. Dobrze by były z uchem do łatwego chwytania oraz z lejkiem na końcu – usprawni to dziecku tę czynność. W tej zabawie nasz roczniak będzie musiał przelewać wodę z jednego pojemnika do drugiego.

Porządki w szafce. Brzmi przerażająco? No tak, może trochę. Gdy będziesz je robić, to pozwól dziecku, by Ci pomogło. Oczywiście ubrania nie będą poskładane tak, jakbyś sobie życzył, jednak satysfakcja dziecka gwarantowana. Będzie wkładało swoje ciuszki do szafek niczym perfekcyjna pani domu.
Skoro o porządkach mowa, to zbieranie piłeczek, maskotek, książeczek po zabawie też może być świetną rozrywką. Wystarczy, że naszykujesz na to pojemniki, a dziecko z wielkim zaangażowaniem to zrobi.

O czym pamiętać przy zabawie z roczniakiem

Choć dziecko angażuje się w samodzielne zajęcia, to musimy pamiętać, że ono dopiero zaczyna to robić i uczy się poprzez naśladowanie. Twoją rolą jest pokazanie dziecku, jak ma daną czynność wykonać. Oczywiście weź pod uwagę, że po chwili może to stać się dla niego męczące, ale w przyszłości to powinno zaowocować.

 

Leave a Comment