Pozyskiwanie prądu z energii słonecznej

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca to ostatnimi czasy jeden z najczęściej poruszanych tematów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wielu gospodarstw domowych oraz instytucji. Ponadto dzięki bardzo korzystnym programom można było uzyskać dofinansowanie do paneli słonecznych, które są niezbędne do przetworzenia promieni słonecznych na prąd.

Jak to wszystko działa?

Fotowoltaika to cały proces wytwarzania prądu z promieni słonecznych, które docierają do ziemi. Słońce to odnawialne źródło energii, dlatego warto z niego korzystać. Przez ostatnie kilka lat proces ten dynamicznie się rozwija, a technologie które temu służą są cały czas na bieżąco udoskonalane. Jak do tej pory dzięki energii słonecznej mogliśmy zasilać lampki ogrodowe, kalkulatory, parkometry czy sygnalizatory świetlne. Dzięki rozwojowi technologii dzięki fotowoltaice możemy zasilać wszystkie sprzęty gospodarstwa domowego. Jest to niezwykle istotne w czasach kiedy ceny wszystkiego, w tym prądu ciągle idą w górę.
To właśnie panele fotowoltaiczne pochłaniają energię ze słońca i przekształcają ją w prąd stały. Następnie zostaje on przekazany do falownika, które zamienia go w zmienny , czyli taki jaki posiadają gniazdka domowe.

Co z pozostałą energią?

Rzadko kiedy zostaje wytworzona taka ilość prądu na jaką jest zapotrzebowanie w naszym gospodarstwie domowym. Albo jest jej za dużo, albo za mało. I co wtedy? Otóż w skład instalacji zamontowany jest licznik dwukierunkowy i to on za zadanie ma zliczanie energii wyprodukowanej oraz pobranej. Jeśli wyprodukowanej energii jest za dużo oddana zostaje ona do sieci energetycznej, możemy ją później odzyskać.

Wybór paneli fotowoltaicznych

Przy wyborze paneli zwracamy uwagę nie tylko na ich moc, ale także na ich sprawność. Mówi nam ona o tym ile promieniowania słonecznego padającego na 1 metr kwadratowy panelu zostaje przetworzona na energię elektryczną. Dlatego panele o mniejszej powierzchni, a większej sprawności mogą wyprodukować tyle samo a czasem nawet więcej energii co większe panele o mniejszej sprawności. Warto także pamiętać o tym, że panele wraz z upływem lat tracą swoją sprawność. Zazwyczaj producenci dają gwarancję, że po upływie 25 lat sprawność paneli ma być na poziomie 80%. Jeżeli spadnie ona poniżej wówczas można zareklamować produkt u producenta.

 

Oczywiście ilość wytworzonego prądu uzależniona jest od pory roku, a dokładnie od ilości promieni słonecznych docierających do naszych paneli. Dlatego w krótkie i pochmurne dni zdecydowanie ilość wytworzonego prądu będzie mniejsza. Jednak w miesiącach kiedy mamy długie i słoneczne dni jesteśmy w stanie wyprodukować go z nadwyżką. Założenie instalacji fotowoltaicznej zdecydowanie obniży nasze rachunki za prąd , a na przełomie dłuższego czasu pozwoli zaoszczędzić całkiem pokaźną sumę. Przez ostatnich kilka lat bardzo dużo osób skorzystało z dofinansowań do założenia instalacji, które były naprawdę wysokie bo czasem pokrywały aż 80% kosztów.

 

Leave a Comment