Praktyczne porady, jak wyjść z wypalenia zawodowego – tabletki, czy inna alternatywa

Praktyczne porady, jak wyjść z wypalenia zawodowego
Wypalenie zawodowe warto leczyć odpoczynkiem, aczkolwiek najłatwiej sięgnąć po farmaceutyki. Owszem, mają one moc uzdrawiania, ale tutaj trzeba zażegnać przyczynę powstawania zawodowego wypalenia. W tym artykule poznasz praktyczne porady, jak wyjść z wypalenia zawodowego i cieszyć się życiem.
Wychodzimy z wypalenia zawodowego – kiedy potrzebny jest lekarz psychiatra, a kiedy psycholog?
Gdy mamy do czynienia z głębokim wypaleniem zawodowym, który przyniósł już wiele skutków ubocznych, czas jak najszybciej umówić się ze specjalistą. Jeżeli występuje u Ciebie bezsenność, lęki, brak jakiejkolwiek energii życiowej, powiedz o tym lekarzowi. Wspólnie ustalicie plan działania, by te symptomy przezwyciężyć.
Istnieją także inne objawy, które powinny skłonić nas do odwiedzenia gabinetu psychiatry. To między innymi zaburzenia seksualne, uzależnienia (od słodyczy, alkoholu, hazardu itp.), niekontrolowane wybuchy agresji, bóle kości i stawów, bezsenność, brak możliwości zrelaksowania się nawet po dłuższym urlopie.
Psycholog również Ci pomoże, ale u niego nie dostaniesz recepty na wykupienie farmaceutyków. Dobrze jest prowadzić leczenie równocześnie u psychiatry i psychologa. Efekty pojawią się znacznie szybciej, a Ty będziesz znów cieszyć się pracą i będziesz mieć mnóstwo energii do działania. Ważne jednak w tym wszystkim jest przyjrzenie się, co spowodowało wypalenie zawodowe.
Sposoby na wyjście z wypalenia zawodowego
Pierwszym sposobem, który pomoże w takim przypadku, jest odcięcie się od pracy i skorzystanie z urlopu. To musi być dłuższy okres wypoczynku. Dwa dni na odsapnięcie to za mało, by wrócić do równowagi. Czasami potrzebujemy na powrócenie do równowagi nawet kilka miesięcy. Czas ten jest zależny od tego, jak długo tkwiliśmy w wypaleniu, którego sobie w ogóle nie uświadamialiśmy.
Jeżeli wypalenie energii było spowodowane nadmiarem obowiązków w pracy, nadgodzinami, brakiem wolnych weekendów, urlop przywróci nam energię. Jednak jeżeli powrócimy do pracy i wejdziemy w ten sam rytm co przed urlopem, wypalenie zawodowe pojawi się ponownie. Leki przepisane przez specjalistę, przywrócą równowagę psychiczną, ale również będą działać na krótką metę, jeżeli nie usuniemy przyczyn ograbiania nas z energii życiowej.
Najważniejsze w tym wszystkim jest stać się asertywnym i nie dać sobą pomiatać w pracy. Jasno stawiać granice przełożonemu i współpracownikom, którzy lubią wykorzystywać innych na swoją korzyść. Nie brać nadgodzin zbyt często i zawsze korzystać z wolnych dni po każdym tygodniu pracy. Jeżeli praca nam się nie podoba, lepiej ją zmienić, niż tkwić latami w czymś, co nas dobija.