Regeneracja organizmu

Żyjemy w czasach kiedy świat pędzi do przodu w zawrotnym tempie, a my razem z nim. Czasem mamy tyle spraw na głowie, że brakuje nam chwili dla siebie, chwili wytchnienia. Żyjemy z dnia na dzień w labiryncie pracy i obowiązków domowych. Taki tryb życia jest nie jest dobry ,a już na pewno nie sprawdza się na dłuższą metę. Nasz organizm potrzebuje regeneracji i odpoczynku. Ciągła mobilizacja, gotowość do działania i natłok obowiązków mają ogromny wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. dlatego musimy znaleźć czas, aby złapać oddech i odpocząć.

Najlepsze lekarstwo świata.

Nasz organizm w dzień pracuje na pełnych obrotach natomiast w nocy potrzebuje odpoczynku. Tym odpoczynkiem i regeneracją jest właśnie sen. Ważna jest nie tylko jego ilość, ale także jakość. Podczas snu nasze ciało odpoczywa, wszystkie komórki i organy się regenerują , a nasz mózg przetwarza i utrwala informacje. Odpowiednia długość snu to od 7-8 h. Jest to czas pełnej regeneracji i odpoczynku jaki potrzebuje nasz organizm w ciągu doby. Odpowiednia ilość snu jest niezbędna nie tylko do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale także do życia. Bez niego tak jak i bez powietrza czy jedzenia nie jesteśmy w stanie przeżyć. Badania naukowe udowodniły, że osoby, które zbyt krótko śpią ( mniej niż 5 godzin) mają osłabiony cały organizm, w tym układ odpornościowy , a tym samym są bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje. Zbyt mała ilość snu wywołuje także drażliwość, podirytowanie i nerwowość co ma niekorzystny wpływ na nasz układ nerwowy i emocjonalny. Ponadto niedosypianie odbija się na naszym wyglądzie. Skóra traci blask, staje się poszarzała i ziemista, tworzą się nam zastoje limfatyczne oraz zasinienia i worki pod oczami. Jednym słowem niewyspani jesteśmy mniej atrakcyjni wizualnie. Wielu z nas zarywa noce bo nie wyrabia się z obowiązkami lub uważa, że sen to strata czasu. Niestety to największy błąd, gdyż sen jest nam niezbędny i nie powinniśmy z niego rezygnować z błahych powodów bo na tym cierpi cały nasz organizm. Jeśli regularnie będziemy niedosypiać to podupadniemy na zdrowiu, nie będziemy mogli też skupić się , a co za tym idzie będziemy mniej wydajni w pracy. Jednym słowem rezygnowanie z odpowiedniej długości snu nie wyjdzie nam na dobre.

Odpoczynek i regeneracja

Odpoczynek to nie tylko sen. To także psychiczne wyłączenie się na chwilę całego otaczającego nas świata i poddanie się relaksowi. Każdy z nas jest inny, a co za tym idzie każdy odpoczywa w inny sposób. Jedni wolą w spokoju poczytać książkę, inni pospacerować po łonie natury i odetchnąć pełną piersią jeszcze inni wolą odpoczywać w kompleksie hotelowym lub spa. To jaki sposób odpoczynku jest dla nas najlepszy to kwestia indywidualna każdego z nas. Jednak warto pamiętać, żeby chociaż raz na jakiś czas znaleźć na niego czas.

 

Nasz organizm będzie prawidłowo funkcjonował jeśli my będziemy o niego dbać i zaspokajać jego podstawowe potrzeby. Jeśli znajdziemy czas, aby się wysypiać i regenerować to odczujemy to na naszym zdrowiu. Również komfort psychiczny naszego życia polepszy się, a my będziemy nie tylko zdrowsi, ale także pełni energii i pogodni.

Leave a Comment