Terminy sadzenia

Postanowiliśmy, że nasz balkon będzie ozdobiony kwiatami pelargonii i wybraliśmy już odpowiednie gatunki po zapoznaniu się z ich bogatą różnorodnością odmian. Teraz musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy sadzić pelargonie na balkonie? Czy wczesną wiosną, czy dopiero, gdy przyroda obudzi się do życia? Jeżeli rozpoczynamy dopiero przygodę z pelargonią, najlepiej zdać się na wiedzę fachowca w sklepie ogrodniczym, który doradzi, w jakim terminie rozpocząć sadzenie.

Kiedy kupić sadzonki?

Większość gatunków pelargonii sadzimy na początku maja, nie wcześniej. Sadzonki można rozmnażać samemu, pobierając je z rośliny – matki pod koniec lata, najlepiej we wrześniu. Sadzimy je do doniczek i co jakiś czas podlewamy, jednak nie za często, by nie rozpoczęły wegetacji za wcześnie. Jest to związane z późniejszym wyglądem sadzonki. Jeżeli wysadzimy do skrzynek, nie mogą być już zbyt mocno rozwinięte. Dopiero gdy wypuszczą pędy, czyli w lutym lub marcu, wysadzamy je do skrzynek i podlewamy częściej, by się ukorzeniły. Jednak z uwagi na wrażliwość pelargonii na niskie temperatury, należy pilnować, by młode sadzonki nie przemarzły, bowiem wtedy uprawa zostanie zniszczona i rośliny nie rozwiną się. Najlepiej skrzynki przez jakiś czas przetrzymać w pomieszczeniu i wynieść je w kwietniu, gdy nie ma niebezpieczeństwa niskich temperatur. Można je hodować w ten sposób, ale ponieważ jest to pracochłonne i nie zawsze skuteczne, lepiej jednak kupić je w wybranym sklep -ie ogrodniczym. Kupujemy je pod koniec kwietnia lub nawet w maju, wtedy widać już, w jakim stanie jest roślina. Gdy rozpoczęła się już wegetacja, mamy pewność, że przyjmie się w ziemi balkonowej.

Czas sadzenia pelargonii

Zakupione sadzonki wysadzamy dopiero, gdy jesteśmy pewni, że nie grożą im już wiosenne przymrozki. Przeważnie panuje przekonanie ogrodników, że orientacyjnym a zarazem prawidłowym terminem sadzenia pelargonii jest dzień 15 maja. Wcześniej posadzone mogą być narażone na obumarcie z powodu porannych i nocnych spadków temperatury. Dotyczy to pelargonii bluszczolistnej i rabatowej, które sadzimy z nowych sadzonek. Pelargonia wielkokwiatowa zwana angielską hodowana jest w mieszkaniu, ponieważ jest wrażliwa na chłody, jednak w czerwcu można ją również wystawić na balkon aż do końca ciepłych dni. Z powodu jej wrażliwości nie należy wykonywać tego wcześniej z uwagi na pojedyncze chłodne dni zdarzające się w maju. W przypadku wybraniu złego terminu sadzenia pelargonie te w chłodniejszym powietrzu tracą kwiaty i więdną.

Zimujące

Podejmując termin sadzenia pelargonii na balkonie, należy wspomnieć o roślinach zimujących w pomieszczeniach. Ponieważ pelargonie zimowały w chłodniejszym pomieszczeniu, można je powoli przyzwyczajać do niskich temperatur. W tym wypadku już w ciepłe wiosenne dni marca można wynieść je co kilka dni na balkon na dwie lub trzy godziny. Powoli przyzwyczajamy je do chłodniejszych temperatur, ale wynosimy na stałe dopiero pod koniec kwietnia.

Leave a Comment