- Aloes – właściwości, działanie i zastosowania: naturalny sposób na zdrowie
- Dlaczego warto wybrać wysłodki buraczane niemelasowane dla Twojego konia?
- Jak starzeją się włosy i skóra głowy? Objawy i sposoby pielęgnacji
- Technologie przyszłości w sprzątaniu biur: roboty i automatyzacja
- Odkryj Cypr: Przewodnik po najbardziej fascynujących miejscach na wyspie Afrodyty
Witaminy poprawiające wygląd skóry
Witaminy – grupa organicznych związków chemicznych o różnorodnej budowie, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania żywego organizmu. Mogą być pochodzenia naturalnego lub otrzymywane syntetycznie. Przeciwne działanie do witamin wykazują antywitaminy.
Brak określonej witaminy w organizmie to awitaminoza, niedobór – hipowitaminoza, zaś nadmiar – hiperwitaminoza.
Wprowadził on również nazwę tej grupy związków.
Ze względu na rozpuszczalność dzielą się na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i rozpuszczalne w wodzie.
Rola witamin w organizmie człowieka:
Witamina A
Uczestniczy w procesie widzenia – przekształca się w retinal, wchodzący w skład rodopsyny, która utrzymuje wrażliwość pręcików siatkówki oka na przyćmione światło. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie nabłonka: skóry, rogówki, przewodu pokarmowego i oddechowego.
Stymuluje błony śluzowe do produkcji śluzu. Jest ważnym przeciwutleniaczem, witaminy poprawiające wygląd skóry to również witamina B2 która stymuluje wzrost i ogólną odporność organizmu.
Wpływa na metabolizm węglowodanów, aminokwasów i tłuszczów. Wspomaga regenerację skóry.
Jednak omówmy szerzej witaminę B2 – Witamina B2 – organiczny związek chemiczny, połączenie rybitolu i flawiny. W organizmie człowieka pełni funkcję witaminy, której niedobór może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz stany zapalne błon śluzowych.
Ryboflawina jest zaliczana do witamin z grupy B, gdyż jest prekursorem dwóch ważnych koenzymów i jest rozpuszczalna w wodzie.
Duży wpływ na skórę mają witaminy typu B, kolejnym tego przykładem może być witamina B3 – która utrzymuje we właściwym stanie nabłonek skóry, ponadto Obniża poziom cholesterolu we krwi, rozszerza naczynia krwionośne, a także pomaga spalać węglowodany, tłuszcze i białka.
Witamina B5 to Składnik koenzymu A, biorącego udział w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek oraz w przenoszeniu energii. Utrzymuje w prawidłowym stanie tkankę nerwową i skórę . Łagodzi stany zapalne. Bierze udział w syntezie kortykosteroidów. Poprawia wzrost i pigmentację włosów. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się i powstawaniu zmarszczek.
Ostatnia grupa to witaminy B7 Biotyna , witamina H, witamina B7 – heterocykliczny organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Zawiera układ skondensowanych pierścieni – imidazolidynowego oraz tiolanowego z łańcuchem alkilowym zakończonym grupą karboksylową. Występuje w organizmach zwierzęcych , roślinnych, a także w drożdżach. Stanowi koenzym kilku różnych enzymów. Jest niezbędnym składnikiem m.in. karboksylaz biotynozależnych, które uczestniczą w przenoszeniu grupy karboksylowej z anionu wodorowęglanu na różne związki organiczne, zależnie od rodzaju karboksylazy, która wpływa na właściwy stan włosów, kości i skóry.
Informacje na temat witamin i ich roli w organizmie człowieka są łatwo dostępne w internecie. W sieci można znaleźć wiele wiarygodnych stron, artykułów naukowych i opracowań medycznych, które omawiają właściwości, funkcje i źródła różnych witamin. Internet jest cennym źródłem wiedzy dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat wpływu witamin na zdrowie i dobre samopoczucie. Można znaleźć również informacje na temat niedoborów witamin i sposobów ich uzupełnienia. Dzięki dostępowi do informacji online, możemy poszerzać swoją wiedzę i podejmować świadome decyzje dotyczące diety i suplementacji. Ważne jest jednak sprawdzanie wiarygodności źródeł i konsultacja z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem zmian w diecie lub przyjmowaniem suplementów witaminowych. Internet jest bezcennym narzędziem, które umożliwia nam dostęp do różnorodnych informacji i pomaga w zdobywaniu wiedzy na temat zdrowego stylu życia.