Właściwości kitu pszczelego

Produkty wytwarzane przez pszczoły

Pszczoły wytwarzają nie tylko wspaniałe i doskonałe miody. Dobry pszczelarz z pewnością ma w swojej ofercie również inne cenne produkty stworzone przez te pracowite owady. Jednym z takich produktów, który uznawany jest za niezwykle interesujący jest kit pszczeli inaczej zwany propolisem. Jest to substancja, którą pszczoły uszczelniają i wzmacniają swoje ule. Ze względu na właściwości propolis pozwala również pszczołom uchronić się przez zakażeniami oraz bakteriami. Ze względu na właściwości propolis zaczął być wykorzystywany przez człowieka wiele tysięcy lat temu. Pierwsze wzmianki o tej tajemniczej i cudownej substancji możemy odnaleźć już w starożytności. Propolis był bowiem wykorzystywany na przykład przez starożytne kobiety do poprawy urody jako dodatek do kremów czy też kąpieli. Propolis ma bowiem działanie odmładzające.

Właściwości propolisu

W dzisiejszych czasach propolis jest równie chętnie wykorzystywany. Znajdziemy go zarówno w kosmetykach, w postaci kremów, maseczek czy innych produktów, jak i w domowych apteczkach. Propolis można kupić w postaci gotowej do przyjęcia, ale równie dobrze można wykonać nalewkę bądź maść z propolisem. Jeśli mamy dostęp do dobrego pszczelarza warto oprócz miodu pokusić się na propolis. Z pewnością wyjdzie to nam na zdrowie.

Propolis ma szereg różnych właściwości prozdrowotnych. Wykorzystywany jest w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych, przy chorobach takich jak uporczywy kaszel czy angina. Jest również pomocny przy regulowaniu ciśnienia krwi. Może również wspomóc nas w walce z wirusami, bakteriami czy grzybami, które atakują nasz organizm. Propolis wzmacnia układ odpornościowy, a także niweluje skutki różnych chorób. Jest pomocny w walce z opryszczką oraz innymi zmianami skórnymi. Wykazuje również działanie w walce z chorobą nowotworową. Jest to zatem produkt wszechstronny i warto go mieć w domowej apteczce.

O tym jakie są korzyści z propolisu świadczy szereg różnych badań pod tym kątem. Warto jednak pamiętać, że tak jak każda substancja, propolis może uczulać. Warto przed pierwszym użyciem wykonać krótką próbę uczuleniową, by ustrzec się przed odczynem alergicznym. Jest to bowiem silnie działająca substancja i może wywołać silną reakcję alergiczną ze strony organizmu. Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań do stosowania tej substancji warto po nią sięgnąć. Wykonana w domu nalewka z propolisem czy maść z propolisem z pewnością pomoże nam w przypadku wielu dolegliwości.

 

Leave a Comment