Wskazówki, jak zmienić dodatkowe zajęcie w główne źródło dochodu oraz rzucić pracę na etacie

Ludzie od zawsze marzyli o rzuceniu pracy na etacie i stworzeniu dla siebie głównego dochodu, dzięki zajmowaniu się tym co ich naprawdę pasjonuje. Każdy chce być kowalem własnego losu, a od pewnego czasu ludzie są zachęcani z wielu stron do tego by stali się swoimi własnym szefami. Nikt nie mówi im wtedy w co się ubrać, co robić, kiedy i jak to zrobić. Ten trend może wydawać się prozaicznie prosty, każdy chce być panem własnego losu, ale w czasach gdy podaż pracowników przewyższa dostępne stanowiska pracy model pracy i pozyskiwania dochodów dla gospodarstw domowych musi ulec radykalnej zmianie.

Czas na Twój biznes

Już od długiego czasu słyszymy o możliwości wprowadzenia przez rządy dochodu podstawowego dla bezrobotnych, ale prawda jest taka, że człowiek chce być przydatny i pragnie zajmować się czymś co sprawia mu frajdę, daje satysfakcję, poczucie przynależności i spełnienia w życiu. Nic zatem dziwnego, że w tej sytuacji najlepszym wyjściem jest praca na własny rachunek.
Obecnie większość młodych ludzi, żeby związać koniec z końcem pracuje zarówno na pełny etat, jak i ma również pracę dodatkową. Często mówi się, że ludzie pracują na kilka etatów. Dzieje się tak na przykład w służbie zdrowia. Nierzadko dodatkowe zajęcie, które ktoś zaczął wykonywać jako pracę na pół etatu, przekształca się w coś więcej, własny biznes. Rynek pracy jest niepewny, a stałą praktyką wśród pracodawców jest zwalnianie osób, które przepracowały okres próbny po to tylko, aby zatrudnić kolejnych stażystów i obiecywać im złote góry o możliwym awansie i wysokich zarobkach. Nihli novi sub sole, jak by powiedzieli filozofowie.
Zamiast marnować swoje najlepsze lata na pracę dla nieuczciwych pracodawców lepiej jest przenieść swoją uwagę z biznesu jako pracy dodatkowej na biznes, który stanie się Twoim głównym źródłem zarobku. W ten sposób raz na zawsze zatrzaśniesz za sobą drzwi pracy etatowej dla kogoś innego. Rozpoczęcie biznesu na pełną skalę jest możliwe pomimo tego, że Twój wewnętrzny głos może podpowiadać Ci same negatywne scenariusze. „Don’t tell me the odds”, jak powiedział w jednej z odsłon filmów z serii Gwiezdnych Wojen, Han Solo. Zapnijcie pasy, wyruszamy w biznesową podróż pełną przygód !

Najważniejsze to postawić pierwszy krok

Nie ma dobrych i złych kroków, które pozwolą Ci zarabiać w Twoim własnym biznesie, który będziesz traktować jako pracę w pełnym wymiarze godzin. Poniższe wskazówki są pomocne i mogą przynieść Ci sukces. Powinny one pomóc Ci w wejściu w świat samodzielności i niezależności finansowej:

 1. Planowanie to podstawa
  Każde udane przedsięwzięcie zaczyna się od stworzenia planu działania. Poświęcanie czasu na planowanie może zrobić wielką różnicę, gdyż może przesądzić o sukcesie bądź porażce w podjęciu wyzwania pracy na własny rachunek. Przed wysłaniem e-maila z rezygnacją z zajmowanego stanowiska pracy zaplanuj wszystko, co możliwe pod słońcem, aby nie wracać z pod kulonym ogonem i wywieszoną białą flagą oznaczającą kapitulację.
 2. Zaplanuj budżet
  Postaraj się zaplanować osobno wszystkie wydatki w pierwszych sześciu miesiącach swojej wolności od pracy etatowej. Najlepiej byłoby, gdybyś zaoszczędził trochę gotówki przed podjęciem decyzji o rzuceniu etatu, ponieważ biznes może się nieco powolnie rozwijać. Staraj się jednak nie popadać w bezczynność, te pieniądze są tylko po to, abyś przeżył te pierwsze miesiące, dalej musisz już radzić sobie sam i żyć z tego co wypracujesz na własną rękę.
 3. Oszczędzaj pieniądze
  Pomimo wykonania w sposób skrupulatny całego planu działania, na drodze do sukcesu mogą wydarzyć nieoczekiwane rzeczy i musisz mieć dostęp do jakiegoś funduszu awaryjnego. Postaraj się jak najmocniej ograniczyć swoje wydatki osobiste. Produkty pierwszej potrzeby kupuj w ilościach hurtowych. Na większe ilości różnego typu produktów spożywczych czy chemię gospodarczą możesz otrzymać atrakcyjne rabaty i nie będziesz musiał czy musiała płacić marży dodawanej do ceny tych produktów przez detalistów. Sprawdź także, że posiadasz wystarczające środki na opłacanie wszystkich rachunków przez co najmniej rok oraz czy możesz pozwolić sobie na nieoczekiwane wydatki związane z ochroną zdrowia, na przykład czy byłbyś lub byłabyś w stanie opłacić nieoczekiwanie kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym. Konieczne jest stworzenie takiej poduszki finansowej na nieoczekiwane wydatki oraz stworzenie takich przepływów finansowych, które będą zwiększały Twoją finansową efektywność (wskaźnik koszt/efekt). Tego typu sposób myślenia z pewnością przyda Ci się także w rozwoju własnego biznesu.
 4. Biznesplan
  Ponieważ jest to już Twoja firma, wiesz, że jest opłacalna i najprawdopodobniej zrównoważona. Ważne jest, aby wszystko było formalne, gdy zajmujesz się biznesem w pełnym wymiarze godzin, sporządzając odpowiedni biznesplan z prognozami finansowymi i kamieniami milowymi Twojego sukcesu sprzedażowego.
 5. Zbierz ludzi
  W rozwoju biznesu będą Ci potrzebni bliscy, jak i inni życzliwi ludzie, którzy będą chcieli Ci pomóc w drodze do Twojej samodzielności decyzyjnej w firmie. Pamiętaj, że z czasem w Twoim otoczeniu pojawią się ludzie, na których Twoje decyzje będą miały bezpośredni, przemożny wpływ. Będziesz decydować kogo zwolnić, kogo wynagrodzić za jego ciężką pracę, a kogo sprawiedliwe ocenić i dać mu niezbędną informację zwrotną, jeżeli popełnia błędy, które mogą wpływać na realizację celów firmy. Ważne jest, aby mieć wsparcie na początku tej drogi wśród osób, na których możesz polegać, i którzy z chęcią pomogą Ci dobrą radą i odrobiną czasu. Potrzebujesz też ludzi, którzy zrobią wokół Twojego przedsięwzięcia pozytywny szum. Początki własnego biznesu są trudne i w tym czasie potrzebujesz wsparcia emocjonalnego ze strony rodziny i przyjaciół.
 6. Zarządzanie czasem
  W przeciwieństwie do Twojej pracy, Twoja firma nie ma stałych godzin pracy. Istnieje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przygotuj się zatem na to, że na początku poświęcisz jej dużo więcej godzin, niż robiłeś to w pracy na etacie. Ale prawdę mówiąc, czy nigdy nie zabierałaś lub nie zabierałeś swojej pracy do domu? Nie siedziałeś do 3 nad ranem, żeby dokończyć projekt na wczoraj? Masz już zatem doświadczenie w tym temacie, czas zatem przetestować go na własnym podwórku. Sukces wymaga poświęceń. Tutaj jednak masz wybór – nie przemęczaj się i pamiętaj o tym, że przyjaciele także mają swoje prawa do Twojego czasu. Może w trakcie rozmowy z nimi wpadniesz na genialny pomysł. A ponadto postaraj się dokumentować, jakie rzeczy zajmują Ci najwięcej czasu i co możesz zrobić, aby wykonywać je szybciej.
 7. Skalowalność biznesu
  Ważne jest, aby zbudować solidne podstawy, zanim zaczniesz myśleć o dalszym rozwoju firmy. Nie spiesz się, aby dobrze zaplanować skalowalność swojego biznesu. Zacznij od małych celów i powoli je rozwijaj. Określ jakie kamienie milowe zamierzasz osiągnąć w danym horyzoncie czasowym oraz określ pewien luz czasowy, w którym chcesz się zmieścić.
 8. Znajdź czas dla siebie
  Jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzeń w biznesie jest zwykle wypalenie zawodowe. Staraj się tego unikać, dając sobie odpowiednie przerwy, spędzając czas z rodziną i nie pracując przez wszystkie 7 dni w tygodniu.
  Wypłyń na głębię i postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami. Zbierz zgraną ekipę i ostatecznie spełnij swoje marzenie o byciu własnym szefem.

Leave a Comment