Zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia stał się ostatnio bardzo popularny. Stało się to za sprawą mediów społecznościowych oraz zwiększenia świadomości ludzi na temat dbania o zdrowie. Nie od dziś wiadomo, że zdrowe odżywianie się wraz z aktywnością fizyczną to najlepsza metoda na pozbycie się zbędnych kilogramów. Restrykcyjne odchudzanie się i stosowanie ścisłych diet wcale nie jest dobre dla naszego organizmu. W poniższym artykule opiszemy jaki wpływ na nasze zdrowie mają dpowiednie nawyki.

Nawyki żywieniowe

Odpowiednie nawyki żywieniowe to podstawa, aby cieszyć się zdrowiem i zapobiegać wielu chorobą. Jak wiemy otyłość to choroba dzisiejszych czasów. Prowadzi ona do rozwoju wielu chorób w tym cukrzycy, miażdżycy oraz nadciśnienia tętniczego. Dotyka ludzi w każdym wieku, w tym coraz częściej dzieci. Aby z nią walczyć musimy ograniczyć spożywanie nadwyżki kalorii oraz zamiast niezdrowej i wysokoprzetworzonej żywności wybrać pełnowartościowe produkty. Zdrowo jeść wcale nie oznacza, że będziemy chodzić głodni, a wręcz przeciwnie. Powinniśmy zjadać od 4 do 5 posiłków dziennie ( śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) , a przerwa między nimi nie powinna być większa niż 3 h. Powinny one być zbilansowane i zaspokajać nasze zapotrzebowanie energetyczne. Kolacja powinna być zjedzona minimum 2-3 godziny przed snem, aby nasz organizm zdążył ją przetrawić. Jeżeli będziemy dostarczać naszemu organizmowi regularne posiłki, nie będzie on gromadził zapasów na czarną godzinę.

Sama zdrowa dieta nie wystarczy

Zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednia dieta, ale również aktywność fizyczna. Ruch to zdrowie i warto o tym pamiętać. Umiarkowana regularna aktywność wspomaga pracę wielu układów w naszym organizmie (m.in. kostny, krwionośny, nerwowy, odpornościowy). Pomaga to także w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Ruch wskazany jest zwłaszcza osobą, które mają siedzący tryb pracy. Możemy wybrać aktywność na świeżym powietrzu np. szybki spacer czy bieganie lub jeśli wolimy to delikatny trening na siłowni. To już wszystko zależy od naszego uznania. Warto jednak pamiętać, że dostarczanie świeżego powietrza naszemu organizmowi ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Ważne, aby regularnie nasze ćwiczenia były regularne. Nie chodzi tutaj o wyciskanie siódmych potów i ostatek sił na siłowni, ale o delikatny trening kardio czy zajęcia np. zumba. Zaczynamy od delikatnej i krótkiej aktywności, a z biegiem czasu i nabrania kondycji stopniowo ją wydłużamy.

 

Jak widzimy na zdrowy styl życia składa się kilka elementów. Te które zostały wyżej opisane to tylko niektóre z nich. Jednak warto o nich pamiętać i już od najmłodszych lat wprowadzać je naszym dzieciom. Pozwoli to uniknąć wielu schorzeń w tym otyłości, która ostatnio niestety coraz częściej występuje. A w dużej mierze spowodowana jest złymi nawykami żywieniowymi i małą ilością ruchu. Prowadzenie zdrowego trybu życia to nie tylko profilaktyka przed wieloma schorzeniami, ale także lepsze samopoczucie i większa energia życiowa.

 

Leave a Comment